Istnieje pewna teoria na temat tego, ilu osobom pomagają poradniki. Na każdy poradnik przypada jedna osoba, której ten pomógł. Autor ;). Co jakiś czas potrzebuję sprawdzić, czy to prawa. Tym bardziej, że "Współczesna bogini" to nie do końca klasyczny poradnik.
Autorka, jak sama pisze, zbierała materiały do napisania książki niemal przez całe życie. To połączenie jej historii z wyznaczoną przez nią drogą do jej własnych wniosków i pokazaniem, w którym miejscu czytelniczka powinna zastanowić się nad własnymi. Dosłownie, bo pod koniec każdego rozdziału autorka podsuwa zestaw pytań, jest nawet miejsce na odpowiedź.
"Współczesna bogini" została podzielona na rozdziały- etapy życia autorki, o których opowiada w sposób charakterystyczny dla osób, które wiedzą,że każda rzecz w ich życiu wydarzyła się po coś. To zresztą próbuje czytelnikowi przekazać. Ale nie tylko. W niewymuszony, nienachalny (w przeciwieństwie do większości poradników) autorka przekazuje, jak wyjść ze swojej strefy komfortu i jak dużo człowiek jest w stanie znieść, znacznie więcej niż mu się wydaje.
Nie zgadzam się z teorią, o której na początku. Z pewnością, w tym wypadku również, dla autora napisanie książki jest formą autoterapii. Nie oznacza to jednak, że poradnik nie wnosi niczego do życia czytelnika. Wnosi. Albo raczej ma szansę wnieść, kiedy trafi na podatny grunt. Podobnie jak mowy motywacyjne, jednych wzruszają do łez, dla innych to zawracanie głowy. Tak i tutaj, zdarza się, z pewnością nie rzadko, że właśnie ten poradnik, przeczytany w odpowiednim momencie życia, ze zrozumieniem i zaangażowaniem, pokaże czytelnikowi właściwą drogę i ma szansę wpłynąć na jego życie. "Współczesna bogini" z pewnością spełnia wszystkie kryteria, by stać się dla kogoś poradą i inspiracją. Tym bardziej, że to książka bardzo aktywizująca. Trzeba tylko otworzyć umysł.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz