poniedziałek, 24 września 2018

Psychoterapia dziś Rozmowy- pod redakcją Zofii Milskiej-Wrzosińskiej


   "Psychoterapia dziś" to zbiór rozmów z psychoterapeutami. Każda z tych rozmów jest dokładnie opisana, czytelnik może sięgnąć dokładnie do tej, która go interesuje, chociaż gorąco zachęcam do czytania od początku, od pierwszego wywiadu. 
     Ta książka odpowiada na setki pytań. Takich, które zadają sobie terapeuci, psychologowie, studenci psychologii (tu ja!) ale także osoby, które interesują się psychologią. Dla kogo zatem "Psychoterapia dziś"? Dla wszystkich wyżej wymienionych :-). Ludzka psychika chociaż poznana już znacznie lepiej niż za czasów Freuda, to nadal nie jest namacalna, mierzalna. Ciągle ma przed nami tajemnice i ciągle, psychologowie, ale także wszyscy zainteresowani, mogą spojrzeć na nią z innej strony. 
    To z pewnością kompendium bardzo praktycznej wiedzy. Czy psycholog i psychoterapeuta to to samo? Czy magister psychologii to psychoterapeuta? A jeżeli nie, to dlaczego ktoś skończył pedagogikę, a potem jakiś kurs i dziś jest terapeutą? Ile jest nurtów psychologii i który będzie dla mnie najlepszy? 
    Nawet jeżeli nie interesuje nas, czym jest podejście psychodynamiczne, znacznie bardziej mogą interesować nas zagadnienia praktyczne, codzienne. Żałoba na przykład. Czy przeżywamy ją  tylko po czyjejś śmierci? Ile trwa? Czym są zaburzenia nastroju i kiedy będę wiedzieć, czy to już depresja? Jeżeli depresja, to skąd ona się u mnie wzięła? I co z nią zrobić? 
   I dalej, podstawowe pytanie- w jaki sposób rozmowa z gabinecie psychoterapeuty ma pomóc z rozwiązaniu moich problemów? Jak długo będzie trwała? I po czym poznam, że mi pomaga? 
       Czytałam tę książkę z ogromną ciekawością. Jasne, że studia psychologiczne rzadko są jakoś specjalnie fascynujące, nawet jeżeli są tym wymarzonym kierunkiem, do którego mi zajęło kilka lat, żeby dorosnąć, to takie książki przypominają mi, jak bardzo ludzka psychika jest fascynująca, ile jeszcze przede mną ale też jak wspaniale jest to wszystko poznawać.
     Czytając "Psychoterapię dziś" czułam się trochę jakby zaproszona do rozmowy z mądrymi ludźmi, którzy odkrywają tajemnice swojego zawodu, w piękny, ciepły sposób. Źródło rzetelnej wiedzy i wielu ciekawych przypadków. Przed lekturą przygotuj zakreślacz i zakładki, bo będzie wiele fragmentów, do których będziesz chciał wrócić :-). 

6 komentarzy:

 1. Przez długi czas cierpiałam na depresję. Znajomi nie mogli na mnie patrzeć w takim stanie, więc wzięli sprawy w swoje ręce. Skontaktowali się z Wielkopolskim Instytutem Psychoterapii i umówili mnie na spotkanie. Spodobało mi się, więc przyszłam ponownie. Po kilkunastu spotkaniach, omówieniu kilku spraw, udało się wyeliminowąc stany depresyjne, za co mogę dziękować znajomym i WIP.

  OdpowiedzUsuń
 2. Inspirująca recenzja. Z pewnością wielu młodych ludzi przed podjęciem konkretnych studiów powinno najpierw zasięgnąć praktycznej wiedzy, chociażby z takich książek. Dzięki nim, tak jak Ty, mogą się właściwie zainspirować i na nowo zafascynować tą niezgłębioną do dziś dziedziną nauki o ludzkiej psychice.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam gorąco ośrodek Moje Życie www.moje-zycie.eu to idealne miejsce dla osób z problemami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielkopolski Instytut Psychoterapii http://wip-poznan.pl/psychoterapia – świetne podejście do pacjentów i naprawdę obiecujące rezultaty leczenia. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój kuzyn leczył się w Wielkopolskim Instytucie Psychoterapii http://wip-poznan.pl/psychoterapia. Jest zachwycony z rezultatów.

  OdpowiedzUsuń